Odvojeno prikupljanje biootpada za kuće
U nastavku pročitajte više o tome što se smije, a što ne smije odlagati u spremnike za biootpad te bitne informacije o načinu odlaganja otpada u spremnike.
PREDAJA BIOOTPADA DAVATELJU USLUGE PUTEM SPREMNIKA
Korisnici koju su se odlučili za Model 1 (predaju biootpada davatelju usluge putem smeđih spremnika) na zaduženje dobivaju svoj smeđi spremnik za biootpad. Specijalizirani smeđi spremnik za biootpad opremljen je brtvama i kopčama na bočnim stranama spremnika. Kopče služe kako bi poklopac maksimalno pritisnuli na tijelo spremnika i na taj način zabrtvili spremnik s ciljem sprječavanja neugodnih mirisa iz spremnika koji se stvaraju zbog sastava ove vrste otpada.
Upute za korištenje kopči spremnika za biootpad
Prikupljeni biootpad GOS će predavati tvrtkama koje su ovlaštene za zbrinjavanje. S obzirom da cijena zbrinjavanja kod ovlaštenih tvrtki ovisi o „čistoći“ biootpada, molimo korisnike da se pridržavaju uputa za odlaganje. Kako cijena javne usluge prikupljanja otpada koju korisnici plaćaju ovisi o troškovima usluge, propisnim i odgovornim odlaganjem biootpada spriječit će se značajno povećanje troškova zbrinjavanja otpada. Na taj način zajednički možemo osigurati stabilnost trenutne cijene usluge i spriječiti njezino povećanje. Podsjećamo da se uz fiksnu minimalnu cijenu javne usluge dodatno naplaćuje isključivo pražnjenje spremnika za miješani komunalni otpad. Pražnjenje spremnika za biootpad, kao i pražnjenje spremnika za korisni otpad (plavi i žuti spremnici) ukalkulirano je u fiksni dio cijene.
Molimo da svoj biootpad u spremnike ne odlažete u vrećicama već direktno u rasutom stanju. Plastične vrećice, bilo da su one biorazgradive ili ne, smatraju se nečistoćom što značajno povećava cijenu zbrinjavanja, a time i naše troškove. Podsjećamo, povećanje troškova utječe na cijenu usluge koju plaćate. Razumljivo je da će smeđi spremnik zbog odlaganja biootpada u rasutom stanju biti prljaviji, a time i podložniji neugodnim mirisima. Kako bi umanjili neugodu koja dolazi zbog odlaganja biootpada u rasutom stanju, GOS će specijalnim komunalnim vozilom koji ima ugrađen visokotlačni perač s vremena na vrijeme (učestalije u ljetnim mjesecima) prazniti spremnike za biootpad i istovremeno ih oprati.
Molimo korisnike da prilikom predaje spremnika za biootpad na pražnjenje podignu kopče koje brtve poklopac kako bi se otklonila mogućnost oštećenja kopči na spremniku i maksimalno ubrzalo pražnjenje od strane naših djelatnika. Spremnici za biootpad na dan pražnjenja, sukladno rasporedu sakupljanja, moraju biti izneseni do 07:00 sati.
Što se smije, a što ne smije odlagati u spremnike za biootpad!
- KUHINJSKI OTPAD OD PRIPREME HRANE:
- ostaci termički NEOBRAĐENOG voća i povrća (kora, nejestivi dijelovi, listovi povrća…)
- ljuske jaja
- talog od kave
- vrećice od čaja
- ostaci kruha
- OSTALI BIOOTPAD:
- uvenulo cvijeće
- lišće i granje
- zemlja iz lončanica
- otkos trave i živice (manje količine)
- ostaci od orezivanja voćaka i vinove loze (manje količine)
- kora drveta
- kosa i dlaka
- papirnate maramice
- borove iglice
- ……….
- ostaci termički OBRAĐENE hrane
- jako pljesnivo i trulo voće i povrće
- mliječni proizvodi, ulja, masti
- kosti, meso, riba, koža, masnoće, izmet
- pepeo, pijesak za kućne životinje
- ambalaža (kartonska, staklena, plastična),
- gume, plastika, metal, staklo
- opasni otpad
- lijekovi
- pelene
- novinski papir i časopisi u boji
- obojeno i lakirano drvo
- biootpad koji je bio u dodiru s naftom, benzinom, uljnim i zaštitnim bojama i pesticidima
- odjeća
- cigarete, opušci
- štapići za uši, vata, ulošci
- ……….