CJELOVITO GOSPODARENJE OTPADOM OBUHVAĆA SVE MJERE POSTUPANJA S OTPADOM – PRIKUPLJANJE, RAZVRSTAVANJE, RECIKLIRANJE, OBRADU, TE ODLAGANJE SAMO INERTNOG OTPADA I OTPADA KOJI SE NE MOŽE RECIKLIRATI.
U svakodnevnom životu često se čini da je najvažnije otpad nekuda odvesti. Nužno je, naročito iz sanitarno-higijenskih razloga, organizirati redovito odvoženje otpada, ali umjesto odbacivanja otpada na smetliÅ¡ta ili odlagaliÅ¡ta treba uvesti odgovorno gospodarenje s otpadom.
Suvremene tehnike jamče potpuno iskoriÅ¡tenje otpada, ali samo uz uvjet razumnog i odgovornog postupanja s otpadom. Već kod same nabave treba voditi računa o mogućnostima postupanja s otpadom. Svaki otpad se može i mora iskoristiti. Jedan od osnovnih preduvjeta za iskoriÅ¡tavanje otpada je odvojeno prikupljanje svake pojedine vrste. PomijeÅ¡aju li se različite vrste otpada u vrećici ili kanti, nastaje smeće. Smeće se vrlo teÅ¡ko, i to samo djelomično, može reciklirati, takozvanom naknadnom obradom (sekundarnim recikliranjem) uz vrlo visoke troÅ¡kove razvrstavanja. Na taj način dobivene sekundarne sirovine nikada nisu primjerene kvalitete.
ZATO: U svakom domaćinstvu, odnosno već na mjestu nastanka otpada, treba osigurati odvojeno prikupljanje svih iskoristivih otpadnih tvari, a zatim njihovo odvojeno odlaganje u posebne spremnike odnosno posude.
USPJEÅ NI PUT ODVOJENOG PRIKUPLJANJA I RECIKLIRANJA OTPADAS POČINJE U OBITELJI, VRTIĆU I Å KOLI.
Odvojenim se prikupljanjem omogućuje kružni tok tvari i energije, te time jamči:
– očuvanje sirovina,
– Å¡tednja energije,
– izbjegavanje odlaganja otpada,
– smanjenje onečiÅ¡ćenja okoliÅ¡a.
Odvojenim se prikupljanjem i recikliranjem otpada, uz čuvanje okoliÅ¡a, postižu i gospodarske koristi:
– bolje iskoriÅ¡tavanje otpadnih tvari i smanjenje troÅ¡kova,
– smanjenje uvoza sekundarnih sirovina,
– zapoÅ¡ljavanje radnika,
– smanjenje troÅ¡kova obrade i odlaganja otpada.
Dvije su glavne odrednice odvojenog prikupljanja otpada:
– Â izdvajanje iskoristivog otpada (stakla, papira, plastike, tetra-paka, metala, biootpada, plastike) s ciljem recikliranja odnosno oporabe,
– Â izdvajanje problematičnih tvari, odnosno opasnog otpada.
Otpad treba odvojeno prikupljati i odložiti po vrstama u za to predviđene spremnike koji su postavljeni na javne povrÅ¡ine – tzv. „zeleni otoci“ i u reciklažnim dvoriÅ¡tima.
Trenutno je na području Siska smjeÅ¡teno 80 „zelenih otoka“ – svaki s po 3 kontejnera od 1.100 l (za papir + tetra pak, za staklo i za plastiku) i 340 „zelenih otoka“ – svaki s po 2 posude od 240 l (za papir + tetra pak i za staklo); ukupno 420 „zelenih otoka“. Na području Općine Sunja smjeÅ¡teno je 66, Općine Martinska Ves 36 i Općine Lekenik 71 „zeleni otok“.
© Gospodarenje otpadom Sisak | Izrada: IDEO d.o.o.